שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

מהם נבגים ומהן תכונותיהם המיוחדות?


נבגים הם מצב של תרדמה של חיידקים שהם נכנסים אליהם בתנאים קיצוניים קשים.
 
לחלק מהחיידקים יש את היכולת ליצור נבגים כאשר תנאי הסביבה שלהם נעשים קשים. כאשר יש תנאים קיצוניים כמו טמפפרטורות גבוהות או מחסור במים הגורם ליובש, החיידקים יוצרים נבגים.
 
בתהליך יצירת הנבג נוצרת דופן עבה  מיוחדת סביב החומר התורשתי, ובתוך הנבג יש מלבד ה-DNA גם מעט ציטופלסמה ואנזימים. הנבג נמצא במצב של תרדמה שבה חילוף החומרים בתוכו איטי ביותר, ולכן הוא יכול להימצא במצב זה תקופה ארוכה מאוד (אפילו מאות שנים).
 
הנבג לא מסוגל להתרבות.
 
כאשר תנאי הסביבה משתפרים, כלומר יש מים בסביבתו, והטמפרטורה נוחה, הנבג יוצא ממצב התרדמה.
תהליך ההתעוררות של הנבג מלווה בקליטת מים, חילוף החומרים גדל בהדרגה, המעטפת הקשיחה יורדת והנבג הופך לחיידק בעל כושר התרבות.
 
הנבגים עמידים מאוד לטמפרטורות גבוהות, ולכן אם רוצים להשמיד את הנבגים יש לבצע עיקור שבמהלכו מחממים בלחץ בטמפרטורה של  120 מעלות במשך שעה (במיתקן שנקרא אוטוקולב המשמש  גם לעיקור מכשירים וציוד בחדרי ניתוח ובמעבדות).  
 
גם לחלק מהפטריות, כגון פטרית העובש השחור, יש יכולת ליצור נבגים. יצירת הנבגים של פטריות אלו משמשת אותם ברביה בלתי מינית שלהם והיא חלק ממחזור החיים שלהם. הנבגים של פטריות העובש מתפזרים באוויר ובקרקע, וכאשר התנאים נעשים נוחים הם נובטים ומתפתחת מהם פטריה עם קורים. (לכן מזון כמו לחם, המשמש מזון טוב לפטריה מתכסה בעובש במשך הזמן).
 
הנבגים של החיידקים שונים מהנבגים של הפטריות אבל בכולם הם מהווים מצב של תרדמה המאפשרת להם לשרוד תנאים קשים, ומאפשרת להם להתפתח ולהתרבות כאשר התנאים נוחים.
 
הנבגים נמצאים בכל מקום באוויר בים וביבשה. 

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש