שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

מה ההבדל בין התאמה להסתגלות.


התאמה היא תכונה תורשתית של האורגניזם, שמועברת לצאצאיו, שהתפתחה במשך הרבה שנים במהלך האבולוציה, ויש בה התאמה של מבנה לתפקיד או לסביבה בה האורגניזם חי.
 
הסתגלות היא תכונה נרכשת של האורגניזם במהלך חייו, שאינה מועברת לצאצאיו, ויש בה התאמה זמנית לסביבה בה האורגניזם חי.
דוגמאות:
1. התאמה:
א. איבר הנשימה של הדגים הוא זימים המותאמים לקליטת חמצן המומס במים. איבר הנשימה של היונקים הוא ריאות המותאמות לקליטת חמצן מהאוויר.
ב. הקוטיקולה היא חומר דמוי שעווה שעוטפת את שכבת התאים החיצונית של הצמח ומונעת איבוד מים מהצמח.הקוטיקולה שמכסה את צמחי המידבר עבה מאוד, והיא הרבה יותר עבה מהקוטיקולה של צמחים הגדלים באזורים ממוזגים. הקוטיקולה העבה מונעת איבוד מים, והיא מאפשרת לצמחי המדבר לגדול בסביבה שיש בה מחסור במים.
ג. איברים בגוף מחולקים לתת יחידות, כגון הריאות בנויות ממיליוני שלפוחיות שנקראות נאדיות הריאה, הכליות בנויות ממיליוני נפרונים, דופן המעי הדק מכילה מיליוני בליטות שנקראות מורגים.
בכל המקרים האלו יש כאן הגדלה של היחס בין שטח הפנים הכולל לנפח הכולל של האיבר, וזה מגדיל במידה ניכרת את המעבר של החומרים אל הדם ומהדם.
ד. הדובים שחיים בקוטב שורדים את הקור העז ואת המחסור במזון בחורף על-ידי פרווה עבה שמבודדת אותם מהקור, על-ידי רקמה עבה של שומן חום שגם מבודדת וגם מהווה מאגר של אנרגיה בתקופה הארוכה בחורף שהדב נמצא בתרדמה.
2. הסתגלות:
א. כאשר עולים למקומות גבוהים בהרים בהם יש מחסור בחמצן, הגוף משחרר הורמון שנקרא ארטרופואטין, הגורם לעליה ניכרת במספר הכדוריות האדומות, ומגדיל בצורה זו את כושר נשיאת החמצן שלהן, ומאפשר לגוף לשמור על הספקת חמצן נורמלית הדרושה לנשימת התאים בגוף (דוגמא להומיאוסטזיס).
ב. נבטים הגדלים בחושך צבעם לבן, וכאשר מעבירים אותם לאור צבעם משתנה והופך לירוק. הצבע הירוק של הכלורופלסטים מאפשר להם לקלוט את אור השמש ולבצע פוטוסינתזה בעזרת האור.
ג. תלמידים המתכוננים לגיוס ליחידות קרביות בצהל, עוברים קורס הכנה לפני הגיבוש, שבמהלכו על-ידי אימונים קשים, שמעלים בהדרגה את דרגת הקושי שלהם, הכושר הגופני של התלמידים עולה במידה ניכרת, מסת השרירים שלהם גדלה, והם עוברים תהליך של הסתגלות למאמץ פיזי.
(בטירונות עוברים הסתגלות נוספת למצב של שעות שינה מועטות).
3. ביוטופ - במהלך כתיבת עבודת הביוטופ, וגם לקראת הבחינה בעל-פה, על כל תלמיד לתאר את ההתאמות של האורגניזמים (צמחים ובעלי חיים), לתנאים המיוחדים השוררים בבית הגידול בו ערך את תצפיותיו  במהלך העבודה המעשית בשדה.

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש