שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

מהו התפקיד שיש לאלסטיות של דופן העורקים?


בדפנות העורקים יש רקמה אלסטית, המקנה לדפנות את גמישותן.
ככל שהעורק יותר קרוב ללב, הרקמה האלסטית יותר עבה והגמישות של הדופן יותר גדולה.
כאשר החדרים מתכווצים, הדם נכנס בלחץ אל העורקים, וכתוצאה מכך הדופן של העורקים נמתחת. בגלל הגמישות של הדופן היא מפעילה לחץ נגדי על הדם שנמצא בתוך העורק וגורמת לו להתקדם בעורקים לכיוון הגוף.
(הדם לא חוזר בחזרה ללב, כי בין אב העורקים והחדר השמאלי יש מסתמים שנסגרים בזמן ההרפיה וגם בין עורק הריאה והחדר הימני יש מסתמים דומים, ולכן הדם זורם בכיוון אחד בלבד אל הגוף והריאות).
לאלסטיות של דופן העורקים יש שני תפקידים:
א. האלסטיות מקנה גמישות לדופן ולכן היא מקטינה את הלחץ המופעל על דופן העורקים בזמן התכווצות החדרים, כי היא מאפשרת לעורקים להתרחב וכתוצאה מכך לחץ הדם בתוך העורקים לא עולה יותר מדי. כלומר הגמישות של דופן העורקים מאפשרת להם לשנות את נפחם בהתאם להתכווצות והרפיה של הלב, וכתוצאה מכך לחץ הדם נשמר בטווח הנורמלי.
ב. האלסטיות גורמת לזרימה רציפה ומזורזת של הדם לכיוון הגוף, בגלל הלחץ שהיא יוצרת על הדם, הגורם לדם לזרום לכיוון הגוף, עד לחזרה לקוטר המקורי של העורק שהיה לפני התרחבותו.
יש כאן דוגמא של התאמה בין מבנה לתפקיד.כאשר המבנה האלסטי של דופן העורקים שומר על תקינותם ומאפשר להם להזרים ביעילות דם מהלב אל הגוף והריאות.
מחלות הקשורות לשינוי באלסטיות של הדופן:
כאשר דופן העורקים מאבדת את הגמישות שלה בגלל גיל מבוגר או בגלל שקיעת חומרים כגון כולסטרול על הדופן, הדבר גורם גם לעליה בלחץ הדם וגם למאמץ רב של הלב בזמן פעילותו.
כי כאשר העורקים מאבדים את היכולת שלהם להתרחב, קוטר הצינורות קטן, הלב צריך להפעיל כוח יותר חזק כדי להתגבר על ההתנגדות של דופן הצינורות לזרימת הדם בתוכם.
התהליך מתפתח באיטיות והוא עלול לפגוע גם בלב וגם בכלי הדם.

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש