שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

מהי השפעת האור על בעלי-חיים? דוגמאות


האור חיוני לתהליך הפוטוסינתזה המתרחש בצמחים הירוקים ובמהלכו הם מיצרים חומר אורגני מחומר אנאורגני. הצמחים הם היצרנים והם מהווים את החוליה הראשונה בכל שרשרת מזון, ולכן בעקיפין האור משפיע על כמות המזון לבעלי חיים.
 
האור משפיע על בעלי חיים שונים באופן ישיר במספר דרכים:
1. יש קשר ישיר בין פעילות נמלים ועוצמת האור. באביב כשהשמים מתכסים בעננים הנמלים חוזרת לקן ופעילותם פוחתת.
2. נדידת ציפורים- ציפורים רבות קובעות את זמן נדידתן על פי משך שעות האור והחושך ביממה.
3. רביה - האור משפיע על רמות ההורמונים הקשורים ברביה אצל חלק מבעלי החיים ומזרז  לדוגמא גם את ההתבגרות המינית אצל תרנגולות.
יש קשר ישיר בין האור ושיעור הטלה אצל תרנגולות ולכן הלולנים נוהגים להאיר את הלולים באור מלאכותי כדי להגדיל את מספר הביצים.
4. פיגמנט בעור - אצל בני אדם יש פיגמנט בעור (מלנין) הנותן לו את צבעו החום. עם החשיפה לאור משתזפים וצבע האור נעשה יותר כהה. ככל שיש יותר פיגמנט בעור הצבע שלו יותר חום. הצבע החום נותן לעור הגנה מפני חדירת קרני האור לשכבות פנימיות של העור, ולכן לאנשים שחומי עור יש הגנה טובה יותר מהשמש. 
5. סרטן העור- חשיפה מרובה לאור השמש יכולה להשרות התפתחות של סרטן העור. לכן הרופאים ממליצים להמנע מחשיפה מרובה לשמש, ולהרבות בשימוש בחומרים בעלי מקדמי הגנה מפניה.
6.ויטמין D - נוצר מתחת לעור בהשפעת האור. הויטמין חיוני לבניית העצמות. אנשים שיש להם מחסור בויטמין זה חולים ברככת המתבטאת בעצמות רכות.
גם אצל אפרוחים יש חשיבות לאור הבא במגע עם העור שלהם דרך הפלומה הדקה וגורם ליצירת ויטמין D ולחיזוק העצמות שלהם.
7. "שעון ביולוגי" - בגוף האדם יש חומר שנקרא מלטונין.כמות המלטונין עולה בחושך. עליה בכמות המלטונין עוזרת להירדם. לכן רוב בני האדם ישנים יותר טוב בלילה מאשר ביום.(באזורים שבהם יש שעות אור רבות בקיץ, קשה לאנשים להירדם). 

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש