שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

מדוע הקרה גרמה לתמותה של דגי האמנון בברכות הדגים?


 טמפרטורה נמוכה  מאוד במשך מספר ימים גרמה לתמותה של 25 מליון דגיגי אמנון בברכות הדגים, ולתמותה של חלק מדגי האמנון הבוגרים.(נגרם נזק כבד ביותר לענף הדגים בארץ, והמחסור ימשך עד מחצית שנת 2009).

קימות שתי סיבות עיקריות לתמותת הדגים:

א. בגלל הטמפרטורה הנמוכה שהיתה במשך מספר ימים ולילות, טמפרטורת המים ירדה, וכתוצאה מכך ירדה גם טמפרטורת הגוף של הדגים. היות והדגים הם בעלי-חיים פויקלוטרמיים, אין להם יכולות לחמם את גופם ולשמור על טמפרטורת גוף קבועה.
      כאשר טמפרטורת הגוף של הדגים ירדה האנזימים שבגופם לא יכלו לתפקד ביעילות, ותהליכים חיוניים בגוף השתבשו. הנזק העיקרי נוצר בגלל שאנזימי הנשימה לא פעלו כראוי, וכתוצאה הפקת האנרגיה בגוף ירדה, מה שגרם גם לירידה נוספת בטמפרטורת הגוף וגם לפגיעה נוספת בכושר התנועה וברמת חילוף חומרים בגוף.
 
ב. החמצן המשתתף בתהליך הנשימה של הדג מפעפע בדיפוזיה מבין מולקולות המים ועובר אל נימי הדם שבזימים. כאשר טמפרטורת המים יורדת, מהירות הפעפוע של החמצן יורדת וכתוצאה מכך פוחתת כמות החמצן הזמין שנכנס לדם הדג. פחות חמצן מגיע לתאים וכתוצאה מכך יורדת מהירות הנשימה התאית בתאי הדג. משתחררת פחות אנרגיה, נוצר מחסור במולקולות ATP המשתתפות בתהליכים צורכי אנרגיה, והדגים מתים.

ג. הדגיגים הקטנים נפגעו יותר מהדגים הגדולים, כי ככל שהגוף יותר קטן היחס בין שטח הפנים לנפח יותר גדול, ולכן איבוד חום הגוף של הדגיגים לסביבה יותר גדול,כך שהם יותר רגישים לפגיעה בגלל ירידת הטמפרטורה של המים בברכה.

 

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש