שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

מה ההבדל בין תהליך הנשימה בצמח לבין תהליך הפוטוסינתזה בצמח?


בתהליך הנשימה הצמח קולט חמצן מהסביבה, החמצן מתרכב עם הגלוקוז, נוצר פחמן דו חמצני ומים, ומשתחררת אנרגיה המשמשת ליצירת מולקולות עשירות אנרגיה ATP, המשמשות בתהליכים צורכי אנרגיה בצמח.
בתהליך הפוטוסינתזה חלקי הצמח הירוקים קולטים את אנרגית השמש ומשתמשים בה לבניית גלוקוז  וחמצן מפחמן-דו-חמצני ומים. הגלוקוז הוא תרכובת אורגנית המשמשת כמקור לבניית כל התרכובות האורגניות בצמח.

ההבדלים בין שני התהליכים הם:

א. תהליך הנשימה מתבצע באברונים תוך תאיים שנקראים מיטכונדריות, ותהליך הפוטוסינתזה מתבצע בכלורופלסטים (המכילים כלורופיל ירוק).

ב. תהליך הנשימה מתבצע כל הזמן במשך כל שעות היממה, גם ביום וגם בלילה. תהליך הפוטוסינתזה מתבצע רק ביום, כי הוא יכול להתבצע רק בנוכחות אור.

ג. תהליך הנשימה מתבצע על-ידי כל חלקי הצמח, גם על-ידי תאי השורש גם על-ידי תאים שבעלי כותרת בפרחים, גם בזרעים נובטים, וגם בתאי הגבעול והעלים הירוקים.
תהליך הפוטוסינתזה מתבצע רק על-ידי התאים המכילים כלורופיל בחלקים הירוקים של הצמח, כלומר בעיקר עלים.

ד. שיעור הנשימה בכל חלקי הצמח נמוך במידה רבה לעומת לעומת שיעור הפוטוסינתזה, ולכן תהליך הפוטוסינתזה תורם לצמח חומר אורגני המשמש לבנייתו, כך שהביומסה של הצמח עולה .( הצמח הוא ייצור אוטוטרופי- כלומר בונה את התרכובות האורגניות שלו מחומרים אנאורגניים פשוטים).
 
המשותף בין שני התהליכים:

שני התהליכים הם תהליכים אנזימטיים ולכן קצב התהליכים תלוי בטמפרטורה, כך שבטמפרטורות נמוכות שני התהליכים איטיים, ועם עליית הטמפרטורה שני התהליכים עולים, עד גבול מסוים.

מעבדות דוגמא:

מעבדות 125,126,127 – עלעלי חרוב -נשימה , פוטוסינתזה
ניתן ליצור תנאים המבדילים בין שני התהליכים על-ידי שעוטפים את העלעלים של החרוב בניר כסף.
חלק מהמבחנות עטופות בניר כסף המונע את חדירת האור ולכן מאפשר לבצע את תהליך הנשימה בלבד, ואילו חלק מהמבחנות אינן עטופות ולכן העלעלים של החרוב מבצעים בהן גם נשימה וגם פוטוסינתזה.

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש