שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

מהם הגורמים המשפיעים על לחץ דם?


לחץ דם הוא הלחץ הנוצר על-ידי נוזל הדם על דופן כלי הדם. הלחץ נוצר כתוצאה מהכוח המופעל על הדם בזמן התכווצות החדרים שבלב. כתוצאה מהתכווצות החדרים חלק מהדם שבהם עובר אל העורקים, וכתוצאה מכך לחץ הדם גובר.
בזמן התכווצות החדרים נוצר לחץ דם מירבי  שנקרא לחץ דם סיסטולי,
ובזמן הרפית החדרים נוצר לחץ דם נמוך  שנקרא לחץ דם דיאסטולי.
בגלל ששריר הלב מתכווץ ומתרופף לסרוגים, לחץ הדם הנמדד בכלי הדם עולה ויורד לסרוגין. לחץ דם נורמלי מתבטא בערכים של בערך 120/80 (כאשר 120 זה הלחץ הסיסטולי, ו-80 זה הלחץ הדיסטולי ביחידות לחץ של מ"מ כספית).
 
הגורמים המשפיעים על לחץ דם הם:

א. כוח ההתכווצות של חדרי הלב – ככל שכוח ההתכווצות יותר גדול הכוח המופעל על הדם יותר גדול והלחץ דם  יותר גדול. וגם ככל שהכוח יותר גדול נפח הפעימה יותר גדול, כלומר יותר דם עובר מהחדר שבלב אל העורק, ולכן הלחץ גדל.
 
ב. גמישות העורקים – ככל שהעורקים יותר גמישים יש להם יכולת להתרחב יותר בזמן התכווצות החדרים וכתוצאה מכך נפח הצינורות גדל והלחץ  על הדופן יורד.
 
ג. נפח הדם – ככל שנפח הדם יותר גדול, לחץ הדם על דופן הצינורות יותר גדול.
                   דוגמא: כאשר מאבדים דם רב בזמן פציעה, יש ירידה חדה בלחץ הדם.
 
ד. קוטר הצינורות – ככל שקוטר הצינורות יורד, הלחץ דם גדל.
 
ה. פעילות גופנית – בזמן פעילות גופנית נמרצת, יש עליה בתפוקת הלב ויש גם עליה בנפח הפעימה, ולכן לחץ הדם הסיסטולי עולה בזמן פעילות גופנית נמרצת.
 
ו. גיל – עם הגיל חלה עליה הדרגתית בלחץ דם מפני שדופן הצינורות מאבדת את גמישותה וגם מפני שיש תהליך של שקיעת שומנים על הדופן הגורם להקטנת קוטר הצינורות.
 
ז. מצב נפשי – בזמן שיש לחץ נפשי גבוה, בתקופה של מתח, יש עליה בלחץ דם בגלל שחרור של חומרים הגורמים להצרות כלי הדם.
 
ח. תזונה- דיאטה עשירה במלחים גורמת לעליה בלחץ דם, כי בגלל עליה בלחץ האוסמוטי של נוזל הדם יש ספיגה של מים מהנוזל הבין תאי, נפח הדם גדל ולכן עולה הלחץ דם. (לעומת זאת בהרעבה ממושכת יש ירידה בלחץ דם).                                         

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש