שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

מה ההבדל בין תא פרוקריוטי לתא אאוקריוטי?


תא פרוקריוטי  הוא תא חסר גרעין, ותא אאוקריוטי הוא תא בעל גרעין מוגדר העטוף בקרום הגרעין. כל החיידקים בנויים מתאים פרוקריוטיים (וגם האצות הכחוליות), וכל שאר היצורים  בנויים מתאים אאוקריוטיים.
 
ההבדלים  הם:
 
א. גודל -  קוטר ממוצע של תא פרוקריוטי הוא כ- 1 מיקרון וקוטר ממוצע של תא אאוקריטי הוא כ-10 מיקרון.  מכאן נובע שהנפח של תא אאוקריוטי גדול לפחות פי 1000 מזה של תא פרוקריוטי.
בגלל שהתאים הפרוקריוטיים כל-כך קטנים היחס בין שטח הפנים לנפח אצל חיידקים (תא פרוקריוטי), הוא הרבה יותר גדול מאשר אצל תא אאוקריוטי, ולכן מעבר החומרים בין התא לסביבה אצל החיידקים הפרוקריוטיים יותר יעיל  מאשר בתאים האאוקריוטיים הגדולים.
 
ב. דופן – תאי החיידקים עטופים בדופן מיוחדת עשויה מגליקופרוטאין. הדופן שומרת על תא החיידק בסביבות בהן הלחץ  האוסמוטי של הסביבה נמוך מאשר בתוך תא החיידק.
לכן כאשר רוצים לתת טיפול אנטיביוטי נגד מחלה הנגרמת על-ידי חיידק, ניתן להשתמש בחומר כמו פנצילין המפריע לחיידק ליצור  דופן תקינה, וכתוצאה מכך החיידק מתפוצץ ומת.
החיידקים מחלקים לשתי קבוצות לפי עובי הדופן:
    1. גרם+, בעלי דופן עבה
    2. גרם- בעלי דופן דקה.
 
ג. מידור – בתא חיידק פרוקריוטי אין אברונים תוך תאיים, ואילו בתא אאוקריוטי יש אברונים תוך תאיים כמו מיטוכונדריות, כלורופלסטים וגרעין עטוף בקרום הגרעין. בנוסף לכך בתאי החיידקים אין רשת קרומים בתוך התא שנקראת רשת אנדופלסמתית.
כתוצאה מהמידור יש חלוקת תפקידים בין האברונים השונים בתא האאוקריוטי כך שיש כאן דוגמא להתיעלות. לדוגמא: אנזימי הנשימה נמצאים במיטוכנדיות בלבד, ולא מפוזרים בכל הציטופלסמה. גם האנזימים שמיצרים RNA לפי DNA (כלומר תעתוק), נמצאים בתוך אזור הגרעין בלבד ולא מפוזרים בכל חלק התא.

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש