שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

מהם האברונים המצויים רק בתא צמחי ולא בתא בעל-חיים?


3 אברונים עיקריים נמצאים בתא צמחי ולא בתא בעל-חיים:
 
א. דופן קשיחה עשויה תאית שעוטפת את קרום התא מבחוץ.
הדופן הקשיחה נותנת לתא הגנה מכנית, וגם מקנה לו קשיחות.כתוצאה מכך ניתן למצוא בתא צמחי "לחץ טורגור" שנוצר על-ידי הלחץ של קרום התא על הדופן, ולחץ נגדי של הדופן הקשיחה על קרום התא.
 
שיעור לחץ הטורגור תלוי בכמות הנוזלים שיש בתוך החלולית. ולכן כאשר בחלולית יש הרבה מים לחץ הטורגור גבוה וכאשר יש בה מעט מים לחץ הטורגור נמוך.
כאשר הצמח קולט מהאדמה מים, (לאחר גשם או השקיה), לחץ הטורגור גדל. הדופן הקשיחה שומרת על התא הצמחי שלא יתפוצץ כתוצאה מעודף מים בתא.,  ומאפשרת לצמח להתקיים בסביבה בה כמות המים בקרקע  משתנה, והלחץ האוסמוטי משתנה.
 
ב. חלולית - בתוך הציטופלסמה של התא הצמחי יש אברון שנקרא חלולית והוא מכיל נוזל מימי שהרכבו שונה מהרכב הפלסמה.
 כמות המים שבחלולית לא קבועה ומשתנה בהתאם למצב המים בצמח.
 כאשר יש בצמח הרבה מים החלולית גדולה , וכאשר בצמח יש מצב של מיעוט במים החלולית קטנה.
(פלסמוליסה - מצב שנוצר  בתא צמחי שבמהלכו  קרום התא מתרחק מהדופן  כתוצאה מאיבוד מים מתוך החלולית. ברווח שנוצר בין דופן התא לקרום התא נמצא נוזל שדומה לנוזל שנמצא מחוץ לדופן התא.
כאשר מכניסים תא שנמצא במצב של פלסמוליסה לתוך מים , המים חודרים לתוך התא ונכנסים לתוך החלולית וכתוצאה מכך קרום התא מתקרב בחזרה לדופן התא- תהליך זה נקרא דה-פלסמוליסה).
 
ג. כלורופלסטים - בתוך הצילופלסמה של התאים שבחלקים הירוקים של הצמח ניתן למצוא אברונים ירוקים שנקראים כלורופלסטים. הצבע הירוק שלהם נוצר מפני שהם מכילים כלורופיל. לכלורופיל הירוק יש תפקיד מרכזי בתהליך הפוטוסינתזה, והוא מאפשר לצמח הירוק לקלוט את אנרגית השמש ולהפוך אותה לאנרגיה כימית שמאפשרת לבנות גלוקוז ולשחרר חמצן.
החשיבות הרבה של הכלורופיל לצמח שהיא מאפשרת לו לבנות תרכובות אורגניות מתרכובות אנאורגניות, ולשמש כיצרן בשרשת המזון.
 
ד. גרגירי עמילן וחומרי תשמורת שניתן למצוא בתוך הציטופלסה ומשמשים כחומרי אגירה לצמח בחלקים ובתקופות שלא ניתן לבצע פוטוסינתזה.

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש