שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

מהן מאפיין את האצות החיות בים?(לדוגמא חסנית)


האצות שייכות לקבוצת הצמחים הירודים שחיים במים.
בעוד שבצמחים עלאיים ישנם צינורות הובלה, (עצה ושיפה), הרי שבצמחים הירודים אין צינורות הובלה., ואין גם פיוניות.
 
בצמחים עלאיים שחיים ביבשה התפתחו צינורות הובלה (צינורות עצה), כדי לאפשר מעבר של מים הנקלטים מהאדמה,כלפי מעלה אל החלקים העל אדמתיים של הצמח. בנוסף לכך התפתחו בצמחים אלו גם צינורות הובלה (צינורות שיפה) המעבירים את הפחמימות,סוכרים, שנוצרים בחלקים הירוקים של הצמח בתהליך הפוטוסינתזה , כלפי מטה לכל חלקי הצמח.
 בעלים של הצמחים העלאיים יש פיוניות המאפשרות מצד אחד לווסת את איבוד המים מהצמח, ומצד שני לקלוט את הפחמן הדו חמצני הדרוש לפוטוסינתזה.
 
באצות אין צינורות הובלה, ולכן ניתן לראות שכמעט כל חלקי האצה הם ירוקים, ולכן כמעט  לכל חלקי האצה הירוקה יש יכולת לבצע פוטוסינתזה ואין צורך להעביר את תוצרי הפוטוסינתזה בצינורות כמו בצמח עילאי.
 
המבנה של האצה הוא כזה שכמעט כל חלקיה חשופים למים, ולכן המים שבסביבתה מפעפעים לתוך האצה דרך כל שטח הפנים שלה, ולכן לא התפתחו אצלה שורשים לקליטת מים וגם לא צינורות עצה להובלת המים.
האצה החסנית בנויה ממבנה דמוי עלים ירוקים שטוחים ודקים (כמו חסה), ולכן שטח הפנים שלה גדול מאוד, והיא מצליחה לייצר פחמימות בתהליך הפוטוסינתזה בכל חלקיה, המשמשים גם להפקת אנרגיה וגם לבניין חלקיה.
האצות החיות במי ים מתאפיינות בכך שיש להן לחץ אוסמוטי גבוה יחסית בתוך תאיהן וזה מאפשר להן לקלוט מים  ממי הים.
 
(אם נקח צמח הגדל ביבשה ונשקה אותו במי ים הוא יתייבש וינבול, כי במקום שהמים יכנסו לתוכו, מי הים יגרמו למים שבתוכו לצאת מפני שהלחץ האוסמוטי של מי הים יותר גבוה מהלחץ האוסמוטי של רב צמחי היבשה.)

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש