שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

באילו מקרים נוצר בגוף חיסון פעיל, ובאילו מקרים נוצר חיסון סביל?


חיסון פעיל  נוצר כאשר אנטיגן (כגון נגיף או חיידק) חודר לגוף וגורם למערכת החיסון ליצור נוגדנים נגדו ולרכוש זיכרון חיסוני נגד האנטיגן.(לכן השפעתו ארוכת טווח).
חיסון סביל נוצר כאשר הגוף מקבל נוגדנים  מוכנים נגד האנטיגן שנוצרו בגוף אחר, ולא רוכש זיכרון חיסוני נגד האנטיגן. (לכן השפעתו קיצרת טווח).

דוגמאות:

א. כאשר נדבקים בנגיף השפעת, הנגיף מתרבה בתאים שבמערכת הנשימה וגורם
 לחום ונזלת והרגשה כללית רעה. מערכת החיסון מבחינה באנטיגן של נגיף השפעת ומייצרת נוגדנים נגדו שנלחמים בנגיף ומחסלים אותו כעבור כמה ימים, ואז מחלימים מהמחלה, אבל בנוסף לכך מערכת החיסון רוכשת זיכרון חיסוני נגד הנגיף כך שבחשיפה נוספת אליו לא חולים בשפעת.( במקרה זה נוצר חיסון פעיל  טבעי בגוף).
 
ב. בתחילת החורף ממליצים לקבל זריקה נגד שפעת, המכילה או נגיפי שפעת מומתים או נגיפי שפעת מוחלשים, וכתוצאה מכך הגוף נחשף לאנטיגן של נגיף השפעת, מערכת החיסון מכירה אותו , מייצרת נוגדנים נגד האנטיגן של השפעת ורוכשת זיכרון חיסוני נגדו, מבלי שיהיו סימני מחלה . בחשיפה לנגיף שפעת לא נדבקים במחלה.(במקרה זה נוצר בגוף חיסון פעיל מלאכותי).
 
ג. בזמן ההריון עוברים נוגדנים מהדם של האם דרך השליה אל העובר, וגם בזמן ההנקה עוברים נוגדנים בחלב מהאם לתינוק. בשני המקרים האלו הגוף מקבל נוגדנים שנוצרו בגוף האם, ולכן יש כאן דוגמא של חיסון סביל טבעי. החיסון חולף אחרי מספר שבועות, לא נוצר זיכרון חיסוני , ולכן ההגנה  היא זמנית וקצרה.
 
ד. כאשר מקבלים הכשה מנחש צפע, חודר לגוף ארס רעיל מאוד שמסכן את הגוף. במקרה זה הגוף לא מספיק לייצר ביעילות נוגדנים נגד הרעל במהירות הדרושה ולכן קיימת סכנת חיים  למות מארס הנחש. כאשר מפנים את האדם במהירות לבית חולים, מכניסים לו לווריד תמיסה המכילה נוגדנים מוכנים נגד הארס (שהוכנו בגוף של חמור). הנוגדנים נקשרים לארס ומנטרלים אותו ולא מאפשרים לו לגרום לנזק בגוף. ההשפעה היא מהירה וזמנית, והאדם ניצל. (זו דוגמא לחיסון סביל מלאכותי).
 
ה. נגיף האידס פוגע בתאים לבנים מסוג לימפוציטים T4 ולכן כאשר הנגיף נמצא בגוף במצב התרבות אלים מערכת החיסון הטבעית של הגוף נפגעת. כתוצאה מכך החולה  באידס לא יכול להתגונן נגד מחלות זיהומיות, והוא בעצם נפגע בעיקר ממחלות זיהומיות  שגורמות למותו. (הערה: גם השכיחות של מחלות סרטניות עולה אצל חולי אידס, כי למערכת החיסון הטבעית בגוף יש גם תפקיד בהגנה מפני מחלות כאלו).
 

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש