שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

מדוע נשירת עלים עשויה להקנות יתרון לצמח מדברי ולצמח באזורים מושלגים?


בעלים הירוקים של הצמח יש מספר גדול של פיוניות אשר דרכן מתבצע מעבר חומרים בין הצמח והסביבה בתהליכי הדיות והפוטוסינתזה.
גם בצמח מדברי וגם בצמח הגדל באזורים מושלגים יש בעיה של מחסור במים זמינים לצמח.
 במדבר יש מחסור במים בגלל מיעוט במשקעים, ובאזורים מושלגים יש מחסור במים לצמח מפני שהצמח לא מסוגל לקלוט מים במצב מוצק שיש בשלג . בגלל הטמפרטורה הנמוכה יש מחסור במים במצב נוזלי ולכן הצמח לא מצליח לקלוט מים מהסביבה על-ידי אוסמוזה.
 
נשירת עלים עשויה להקנות יתרון לצמח מדברי ולצמח באזורים מושלגים כי היא גורמת להקטנת שטח הפנים של הצמח, ומפחיתה את שיעור איבוד המים מהצמח על ידי הדיות.
בתהליך הדיות הצמח מאבד מים בעיקר דרך הפיוניות הנמצאות בעיקר בעלים. כתוצאה מנשירת העלים הצמח מקטין במידה ניכרת את איבוד המים בתהליך הדיות. היות ובשני האזורים האלו יש מחסור במים זמינים לצמח, נשירת העלים מאפשרת לצמח לשרוד את התנאים הקשים ולהמשיך ולהתקיים גם במצב של מחסור במים.
 
הערה: גם באזורים המדבריים וגם באזורים המושלגים רואים תופעה של צמיחה מהירה קצרה ומוגברת כשהתנאים משתפרים. ניתן לצפות בצמיחה מהירה של עלים, המלווה לעיתים בפריחה בעקבות מנת גשם מתאימה במדבר. ובנוסף לכך ניתן לראות באזורים הקרים והמושלגים צמיחה חזקה ומהירה בתקופת האביב כאשר כמות המים הזמינים לצמח עולה ובנוסף לכך עולים גם שעות האור  ועוצמת האור שהם תנאי הכרחי לקיום הפוטוסינתזה שמאפשר צמיחת עלים.
 

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש