שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

ידוע כי בבתי-חולים מתפתחות אוכלוסיות של חיידקים שהן עמידות בפני סוגים רבים של אנטיביוטיקה. תאר את התהליך המביא להתפתחות אוכלוסיות עמידות כאלה דווקא בבתי-חולים.


בבתי חולים יש  חולים רבים שיש להם מחלות הנגרמות על-ידי סוגים שונים של חיידקים.
החולים מקבלים טיפול בסוגים שונים של אנטיביוטיקה  כדי לגרום להחלמתם.
בכל טיפול אנטיביוטי קיים החשש שחלק מהחיידקים שגרמו למחלה יהיו עמידים לאותו סוג של אנטיביוטיקה. כאשר נותנים למטופל טיפול בסוג מסויים של אנטיביוטיקה המיועדת להילחם בחיידק גורם המחלה, רוב החיידקים שרגישים לאותו סוג אנטיביוטיקה מתים ואילו מעט החיידקים שנמצאים בגוף ועמידים לאנטיביוטיקה מסוג זה ממשיכים להתרבות. כתוצאה מכך גדלה אוכלוסיית החיידקים שעמידים לאותו סוג של אנטיביוטיקה.
כאשר מתברר לרופאים שהטיפול האנטיביוטי אינו יעיל, הם מחליפים למטופל את הסוג של האנטיביוטיקה ובצורה כזו גורמים להחלמתו מהמחלה. אולם במקרים בודדים עלולים להתפתח באותו מטופל חיידקים שעמידים גם לאנטיביוטיקה מהסוג השני, וכתוצאה מכך מתפתח זן של חיידקים שעמידים לשני סוגי אנטיביוטיקה. באופן דומה מתפתחים זנים של חיידקים שעמידים לסוגים רבים של אנטיביוטיקה.
 
קיים מנגנון נוסף שמאפשר היווצרות של חיידקים עמידים לסוגים שונים של אנטיביוטיקה והוא באמצעות טרנספורמציה או פלסמידים או קוניוגציה. ידוע שלחיידקים יש אפשרות של "רביה  מינית" היוצרת צירופים חדשים של התכונות התורשתיות.
כאשר יש העברת קטעי חומר תורשתי DNA
מחיידק שעמיד לאנטיביוטיקה מסוג אחד לחיידק שעמיד לאנטיביוטיקה מסוג אחר, נוצרת אוכלוסיה של חיידקים שעמידים לשני סוגי האנטיביוטיקה.
בבית חולים בגלל הקרבה בין החולים, ובגלל השכיחות הגבוהה של חיידקים שעמידים לאנטיביוטיקה, קיימת הסתברות גבוהה של החלפת קטעי DNA בין זנים שונים של חיידקים וקבלת חיידקים שעמידים למספר סוגים של אנטיביוטיקה.

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש