שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

מהו ההבדל העיקרי בין דרך השכפול של החומר התורשתי של נגיף ההרפס ובין דרך השכפול של החומר התורשתי של נגיף האיידס בתאי אדם?


ההבדל ההעיקרי בדרך השכפול  של החומר התורשתי של נגיף ההרפס לעומת נגיף האיידס הוא ששכפול החומר התורשתי של נגיף ההרפס מתבצע בעזרת אנזימים שמקורם בתאי האדם בלבד, ולעומת זאת השכפול של החומר התורשתי של נגיף האיידס מתבצע בעזרת אנזים שהנגיף מביא איתו לתוך התאים, ובנוסף לכך השכפול מתבצע גם בעזרת אנזימים שמצויים בתאים.
 
החומר התורשתי של נגיף ההרפס הוא DNA. לכן השכפול של החומר התורשתי  שלו מתבצע בעזרת אנזימים שמצויים בתאי גוף האדם ומסוגלים לשכפל DNA לפי תבנית של DNA.
 
לעומת זאת החומר התורשתי של נגיף האיידס הוא RNA. בתוך תאי האדם אין אנזימים שמסוגלים לשכפל DNA לפי תבנית של RNA,
 ולכן שכפול החומר התורשתי של נגיף האיידס מתבצע בעזרת האנזים רברס טרנסקריפטז שמסוגל לבנות DNA על פי תבנית של RNA. כלומר שכפול החומר התורשתי של נגיף האיידס מתבצע בעזרת אנזים שהוא מחדיר לתאי הגוף המותקפים, ובתוכם מתבצעת בנית DNA נגיפי המשוכפל לקטעים רבים של DNA נגיפי המתמזג עם הDNA של התא המודבק, ובמצב כזה ההתרבות של הנגיף היא מתונה, והאדם נחשב כנשא של האיידס.
במעבר ממצב של נשאות למצב של מחלה פעילה, נוצרים בתוך התאים נגיפי איידס רבים כתוצאה מבנית החומר התורשתי של הנגיף שנעשית בעזרת אנזימים המצויים בתאים ובונים RNA לפי DNA.
 
כלומר שכפול החומר התורשתי של נגיף ההרפס נעשה בעזרת אנזימים המצויים בתאי האדם בלבד,ובונים DNA לפי DNA.
 
ולעומת זאת שכפול החומר התורשתי של נגיף האיידס נעשה בעזרת אנזים מיוחד שהנגיף מחדיר לתאים ובשלוב עם אנזימים המצויים בתאים המודבקים.
 בנגיף האיידס על תבנית ה-RNA משוכפל DNA, ועל תבנית ה-DNA משוכפלים נגיפי RNA חדשים. 

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש