שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

כיצד משפיע מצב הפיוניות על תהליך הדיות ועל שיעור הפוטוסינתזה בצמח?


ככל שהפיוניות יותר פתוחות שיעור איבוד המים מהצמח בתהליך הדיות יותר גדול, וככל שהפיוניות יותר פתוחות שיעור קליטת פחמן-דו-חמצני מהאוויר יותר גבוה ולכן שיעור הפוטוסינתזה יותר גדול, עד גבול מסוים.
 
הסבר: דרך הפיוניות מתבצע חילוף גזים בין הצמח לסביבה שמהלכו הצמח מאבד מים  דרך הפיוניות (כי המים מתאדים לאוויר), ובנוסף לכך הצמח קולט מהאוויר את הפחמן-הדו-חמצני המשמש אותו לבניית הסוכר בתהליך הפוטוסינתזה.
שיעור הדיות ביום גבוה יותר מאשר בלילה, כי בגלל מנגנון פתיחת הפיוניות שבו האור גורם להן להיפתח, הפיוניות נפתחות באור היום, וכתוצאה מכך שיעור הדיות עולה, למרות שהדיות עצמו לא מושפע באופן ישיר מהאור.
כאשר הצמח מאבד הרבה מים בדיות, יותר מאשר הוא מסוגל לקלוט מהאדמה, שיעור הדיות יורד, אבל גם שיעור הפוטוסינתזה יורד, כי בגלל מחסור במים בצמח הפיוניות נסגרות ולכן שיעור קליטת הפחמן-הדו-חמצני מהאוויר פוחת.
בימי שרב  ניתן לראות שלקראת הצהרים שיעור הפוטוסינתזה יורד, למרות שיש אור שמש חזק, כי בגלל מחסור במים בצמח הפיוניות נסגרות (כדי להקטין את הדיות).
יש כאן דוגמא להומאוסטזיס בו הצמח מסוגל לשמור על מאזן המים החיובי בתוכו על-ידי סגירת הפיוניות במצב של מחסור במים, המונעת איבוד מים נוסף.

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש