שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

מדוע לא סביר שהנגיפים היו היצורים הראשונים שהתפתחו על פני כדור הארץ?


הנגיפים הם יצורים טפילים מוחלטים (אובליגטוריים), שלא יכולים להתקיים בעצמם. הנגיפים מתקיימים ומתרבים בתוך תאים חיים. הנגיפים זקוקים ליצור אחר, שמשמש כפונדקאי, כדי להתרבות ולהתקיים.
 
מבנה הנגיפים פשוט ביותר, הם מכילים חומר תורשתי ומעטפת בלבד. הם חסרי מערכות להפקת אנרגיה (אין להם אנזימים המסוגלים לייצר מולקולות עשירות אנרגיה כמו ATP).
הם חסרי ריבוסומים ולכן הם לא יכולים לייצר ולבנות את החלבונים הדרושים להם בעצמם. הם גם לא מסוגלים לשכפל את עצמם לבד והם משתמשים באנזימים ובמקורות אנרגיה מהתאים אשר בתוכם הם חיים ומתרבים.
 
למרות שמבנה הנגיפים פשוט ביותר, ובמהלך האבולוציה יש מעבר הדרגתי מיצורים פשוטים ליצורים מורכבים, לא סביר שהנגיפים היו היצורים הראשונים שהתפתחו על פני כדור הארץ, כי הם לא מסוגלים להתקיים בעצמם והם תלויים באופן מוחלט במקורות המסופקים להם על ידי התאים של הפונדקאי אשר בתוכם הם חיים ומתרבים.
 
הערה: קיימת סברה שהנגיפים הקדומים היו יצורים פרוקריוטים חד-תאיים שנבלעו על-ידי יצורים חד-תאיים, ובמשך האבולוציה המערכות שהיו להם התנוונו והם עברו להשתמש במערכות החלופיות שסיפקו להם התאים המאכסנים אותם.

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש