שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

מהו העיקרון של גינה אורגנית ומהי תרומתה לאיכות הסביבה ולאדם?


העיקרון של גינה אורגנית הוא להשתמש בגינה הביתית בחומרים שלא מזהמים את הסביבה ולא מזיקים לאדם.
(עיקרון דומה משמש בגידול מזון אורגני, ואנשים רבים בעולם עוברים להשתמש במזון אורגני, שהוא יותר בריא אבל גם יותר יקר).
 
בגינה אורגנית משתמשים בדשן אורגני ,(humus ), שמכינים אותו בעיקר משאריות ביתיות של צמחים שעוברות תהליך של פירוק ביולוגי.
 
בגינה אורגנית לא משתמשים בחומרי הדברה כימיים, כדי למנוע זיהום של מי-תהום. בנוסף לכך היות ושאריות של חומרי הדברה נשארות על הצמחים, כאשר לא משתמשים בחומרי הדברה כימיים מונעים משאריות של חומרים אלו להגיע לאדם דרך המזון שהוא מפיק מהגינה.
 
בגינה אורגנית משתדלים לחסוך במים, כי יש לנו בארץ בעיה קשה של מחסור במים. ניתן לעשות זאת על-ידי השקיה מבוקרת, פיזור חלוקי נחל טבעיים ועלים יבשים מהגינה שמקטינים את התאדות המים מהקרקע, ועל-ידי שבוחרים בצמחים שלא דורשים השקיה רבה.
 
Humus - "חומוס", מתאר את הרקבובית שבאדמה שמקורה בקומפוסט,
(compost ),ביתי  או טבעי, כגון עלים שנושרים ונרקבים, או שאריות ביתיות של צמחים, שעוברים פירוק של התרכובות האורגניות שבונות אותם, על-ידי המפרקים, (ספרופיטים), שבאדמה.
 
הרקבובית מעשירה את האדמה במינרלים וחנקות ויוצרת מרקם לח של האדמה.
המינרלים והחנקות נקלטים על-יד הצמחים דרך השורשים ומאפשרים לצמחים שבגינה לבנות מהם תרכובות אורגניות חדשות הדרושות לצמיחתם וגדילתם.
 
ה"חומוס" הוא חלק מתהליך מחזור חומרים בטבע, שבמהלכו מתרחש פירוק תרכובות אורגניות על-ידי המפרקים שבאדמה, מעשיר את האדמה בחנקות ומינרלים, ומאפשר שימוש חוזר באותם חומרים על-ידי הצמחים שקולטים מהאדמה את המינרלים והחנקות ובונים מהם תרכובות אורגניות חדשות (כגון חלבונים), המאפשרות להם להגדיל את הביומסה שלהם.
 
החשיבות הרבה של השימוש ב"חומוס" היא שמצד אחד הוא מקטין את כמות הזבל הביתי ומצד שני מקטין את השימוש בדשן כימי שמזהם את מי התהום.
 
"פח אורגני" - לאחרונה פותח בארץ "פח אורגני" לשימוש ביתי.
מכניסים לתוכו את השאריות הביתיות של צמחים, מוסיפים תולעים אדומות (שהן הספרופיטים), המפרקות את השאריות הצמחיות ומתקבל זבל אורגני המשמש לדישון הגינה הביתית.
(בפח זה יש פתחי אוורור המאפשרים לתולעים האדומות לבצע נשימה אארובית, המגדילה את קצב הפירוק של השאריות הצמחיות ויצירת ה"חומוס").

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש