שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

מה ההבדל בין אחוז כיסוי הלענה החד זרעית בדיונה לעומת העמק בחולות ניצנים?


כאשר משווים את אחוז הכיסוי של הלענה החד זרעית בדיונה לעומת העמק במשך חודשי השנה ניתן לראות שבמשך כל השנה אחוז הכיסוי של הלענה בדיונה יותר גבוה מאשר בעמק. 
 התנאים האביוטיים בעמק יותר נוחים מאשר בדיונה, כי כמות המים הזמינים לצמחים בעמק יותר גבוהה. הדיונה נמצאת על הגבעה ולכן המים שיורדים על הגבעה זורמים בחלקם לעמק, כך שכמות המים שמחלחלים לאדמה בדיונה יותר נמוכה מאשר בעמק. היינו מצפים שאחוז הכיסוי של הלענה בעמק יהיה יותר גבוה מאשר בדיונה, ולמרות זאת ניתן לראות שבמשך כל חודשי השנה אחוז הכיסוי של הלענה בדיונה יותר גבוה מאשר בעמק.
ההסבר לכך הוא שבעמק  יש כמות גדולה יותר ומגוון גדול יותר של צמחים ולכן בעמק יש תחרות יותר גדולה בין הצמחים על מים ומקום.
ללענה חד זרעית יש מספר התאמות לתנאים הקשים שבדיונה המאפשרות לה להתקיים בתנאים של מחסור במים. יש לה שורשים עמוקים ומסועפים המאפשרים לה לקלוט מים משטח גדול וגם מקנים לה יציבות בקרקע ומאפשרים לה להתמודד עם החולות הנודדים.
הלענה מחליפה את עליה בחורף כשיש כמות מים גדולה יש לה עלים גדולים, ובקיץ העלים שלה קטנים ובצורה כזו היא מקטינה את שיעור הדיות בעונת הקיץ היבשה.
ללענה יש יכולת להצמיח ענפים חדשים גם כשהיא מתכסה בחול בגלל הרוח שמעיפה את החול, ויש לה את היכולת להצמיח ענפים חדשים כאשר התנאים משתפרים גם כאשר חלק מענפיה מתיבש בגלל מחסור במים.

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש