שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

מדוע יש חילוף גזים בין האוויר שבנאדיות הריאה לבין הדם שבנימי הדם?


באוויר שבנאדיות הריאה הלחץ החלקי של החמצן יותר גבוה מהלחץ החלקי בנימי הדם שעוטפים את הנאדיות, ולכן החמצן מפעפע בהתאם למפל הלחצים החלקיים שלו מהאוויר שבנאדיות אל הדם שבנימי הדם.
 
באוויר שבנאדיות הלחץ החלקי של הפחמן הדו חמצני נמוך מלחצו החלקי בדם שבנימי הדם שעוטפים את הנאדיות, ולכן הוא מפעפע מהדם שבנימים אל האוויר שבנאדיות הריאה בהתאם למפל הלחצים החלקיים שלו.
 
היות ולנאדיות הריאה נכנס אוויר מהסביבה שבו הלחץ החלקי של החמצן גבוה, לכן בזמן השאיפה עולה הלחץ החלקי של האוויר שבנאדיות.
 
נימי הדם מביאים אל הריאות דם שעבר בגוף ושחרר חלק מהחמצן שהכיל ולכן הלחץ החלקי של החמצן שבעורק הריאה המביא דם אל הריאות "דל" בחמצן, כך שבנימי הדם שיוצאים ממנו ועוטפים את הנאדיות הלחץ החלקי של החמצן נמוך כל הזמן מלחצו החלקי של החמצן שבנאדיות ולכן יש פיעפוע מתמיד של חמצן מהאוויר שבנאדיות אל הדם שבנימי הדם .
 
לעומת זה, בעורק הריאה הלחץ החלקי של הפחמן הדו חמצני גבוה, יש בו דם "עשיר" בפחמן דו חמצני, כי מגיע אליו דם מכל הגוף, ובנשימה תאית של התאים בגוף משתחרר פחמן דו חמצני, ולכן הוא "עשיר " בפחמן דו חמצני.
בנאדיות הריאה הלחץ החלקי של הפחמן הדו חמצני נמוך, ולכן מתבצע מעבר מתמיד של פחמן דו חמצני מהדם שבנימי הדם אל האוויר שבנאדיות הריאה.
 
 
בכל מקרה חילוף הגזים מתבצע בהתאם למפל הלחצים החלקיים של הגזים על ידי פיעפוע.
 
לחץ חלקי של חמצן בנאדיות הוא 100 מ"מ כספית, ובנימי הדם הוא       40 מ"מ כספית (לפני שמתחיל חילוף הגזים).
לחץ חלקי של CO2 בנאדיות הוא 40 מ"מ כספית, ובנימי הדם הוא       46 מ"מ כספית (לפני שמתחיל חילוף הגזים).
 
 
חילוף הגזים בריאות מתבצע ביעילות רבה מפני ששטח המגע בין הנאדיות ונימי הדם הוא גדול מאוד. יש כאן התאמה בין מבנה ותפקיד.
 
ובנוסף לכך בגלל שקרומי התאים של נאדיות הריאה קרובים מאוד לקרומי התאים של נימי הדם, חילוף הגזים בינהם מתבצע ביעילות, וגם כאן יש התאמה בין מבנה לתפקיד.

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש