שאלות הכנה לבגרות בביולוגיה

מהי עקומת גידול ומה גורם לחיידקים לעבור משלב הגידול המעריכי לשלב היציב?


עקומת גידול חיידקים היא עקומה המתארת את השינוי החל במספר החיידקים במשך הזמן.
החיידקים מתרבים במהירות ומכפילים את מספרם כל משך דור. משך דור נע בין 20 ל-120 דקות. משך הדור תלוי בתנאים האביוטיים ובסוג החיידקים.
היות ומספר החיידקים גדל במהירות רבה, נוהגים לתאר את השינוי במספרם בעזרת סולם לוגריתמי, שבו בציר Y של הגרף יש עליה במרווחים של חזקות של 10.(כלומר 1,10,100,1000,10000).
בעקומת הגידול ניתן להבחין ב-4 שלבים:
1. שלב ההשהיה (או שלב ההסתגלות)
2. שלב הגידול המעריכי  - השלב הלוגריתמי
3. שלב הגידול היציב
4. שלב המוות
1. בשלב ההשהיה מספר החיידקים עולה מעט בקצב איטי, כי בשלב זה החיידקים מסתגלים לבית הגידול החדש שלהם, ומיצרים את האנזימים הדרושים להם לצורך התרבותם בו.
2. שלב הגידול המעריכי, השלב הלוגריתמי, הוא השלב בעקומת הגידול שהחיידקים מתרבים בקצב מהיר וקבוע, ומספר החיידקים באוכלוסיה מוכפל כל משך דור.
3. שלב הגידול היציב הוא השלב שבו מספר החיידקים נשאר קבוע, כי בשלב זה מתחילה תמותה של חיידקים, וכאשר קצב התמותה שווה לקצב ההתרבות, מספרם נשאר קבוע.
4. שלב המוות הוא השלב שבו מספר החיידקים באוכלוסיה יורד במידה רבה, והסיבה לכך היא שמספר החיידקים שמתים גבוה בהרבה ממספר החיידקים שנוצרים . כלומר קצב התמותה גדול מקצב ההתרבות של החיידקים.
המעבר משלב הגידול המעריכי לשלב היציב קורה כתוצאה מעליה חדה במספר החיידקים שבאוכלוסיה ומעליה בצפיפותם. התנאים השוררים בבית הגידול נעשים להם לא נוחים ולכן חלקם מתחילים למות. כתוצאה מהצפיפופת הרבה  התחרות בין החיידקים גדלה ונוצר מחסור במזון, מחסור בחמצן ומחסור במקום.
כתוצאה מעליה במספרם יש עליה ברמת ההפרשות שלהם , ומצטברים גם חומרים רעילים וחומרי פסולת במצע.
יש שינוי ב-PH שמהווה גורם מפריע להתרבותם.
כתוצאה מכך ההתרבות שלהם נעשית יותר איטית והתמותה שלהם יותר מהירה., ולכן מספרם נשאר כמעט יציב.

בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש