בגרות בבילוגיה... השפעת ריכוז תמיסה


מה ההבדל בין השפעת ריכוז התמיסה על תא צמח לעומת תא בעל-חיים?

תמיסה איזוטונית זו תמיסה שריכוזה שווה לריכוז המומסים בתא , ולכן לא חל שינוי בשני סוגי התאים. בתמיסה היפוטונית ריכוז המומסים בתמיסה החיצונית נמוך מריכוזם בתא (תמיסה מהולה), ולכן מים נכנסים לתאים, וכתוצאה מכך תא בעל-חיים מתפוצץ, ואילו בתא צמח גדל לחץ הטורגור, אבל הוא אינו מתפוצץ.
בתמיסה היפרטונית - ריכוז המומסים גבוה בתמיסה יותר מריכוזם בתא, ולכן מים יוצאים מהתאים לתמיסה. כתוצאה מכך תא בעל-חיים מתכווץ ותא צמח עובר פלסמוליזה.

הסבר: ההבדל בין תא צמח לתא בעל-חיים הוא, שבתא צמח יש דופן קשיחה שעוטפת את קרום התא מבחוץ ומגינה על קרום התא, ולעומת זאת בתא בעל-חיים קרום התא בא במגע ישיר עם הסביבה. בנוסף לכך בתא צמח יש מאגר מים בתוך אברון שנקרא חלולית ובתא צמח אין אברון כזה. כאשר מכניסים את שני סוגי התאים לתמיסה איזוטונית קצב כניסת המים לתאים שווה לקצב יציאתם מתאים ולכן אין שינוי בנפחם.
אוסמוזה הוא תהליך שבו מים עוברים מתמיסה מהולה (שריכוז המומסים בה נמוך), לתמיסה מרוכזת (שריכוז המומסים בה גבוה), דרך קרום בעל חדירות בררנית המאפשרת למים לעבור דרכו אבל לא מאפשרת למולקולות גדולות של מומסים שבתוך פלסמת התא לעבור דרכו. כאשר מכניסים תא צמח לתמיסה מרוכזת (היפרטונית), מים יוצאים מהחלולית לתמיסה החיצונית וכתוצאה מכך קרום התא מתרחק מהדופן הקשיחה ויוצר מצב שנקרא פלסמוליזה. אם יכניסו תא צמח שנמצא במצב פלסמוליזה למים או לתמיסה מהולה, מים יכנסו באוסמוזה לתוך התא, החלולית תתמלא מים ותלחץ על הדופן ויווצר מצב שנקרא דפלסמוליזה (כלומר חזרה למצב שלפני הפלסמוליזה שבו קרום התא נוגע בדופן).
לעומת זאת, תא בעל חיים שיוכנס לתמיסה מרוכזת יתכווץ בגלל יציאת מים מהתא דרך הקרום הבררני שעוטף אותו. כאשר מכניסים תא צמח לתמיסה מהולה (היפוטונית), מים נכנסים לתא, החלולית מתמלאת במים וכתוצאה קרום התא לוחץ על הדופן, והדופן לוחצת על הקרום, ונוצר לחץ טורגור גבוה.
כאשר מכניסים תא בעל-חיים לתמיסה מהולה , גם במקרה זה נוצר לחץ אוסמוטי שגורם לכניסת מים לתא, נפח התא גדל, נוצר לחץ על קרום התא, והתא מתפוצץ.
שאלה: מה לפי דעתך יקרה לכדוריות אדומות שבדם אם נכניס לגוף הדם מים מזוקקים באינפוזיה?


בגרות בביולוגיה - ראשי
אודות
שאלות ליבה
מבוא לביולוגיה של האדם  
התא - מבנה ופעילות  
אקולוגיה  
נושאי בחירה
ביוטופ
מעבדה חוקרת
צור קשר
 
 © כל הזכויות שמורות לאתר הכנה לבגרות בביולוגיה 2021 תנאי שימוש